Gün kurusu kayısı

 21,00

Kuru kayısı adından da anlaşılacağı üzere Malatya kayısısının çeşitli yollarla kurutulması neticesinde elde edilen tatlı bir meyvedir.

(Ürünümüz 1kg dır)

 • Açıklama
 • Yorumlar (2)

Açıklama

Gün kurusu kayısı isminden de anlaşılacağı üzere Malatya kayısısının çeşitli yollarla kurutulması neticesinde elde edilir. Malatya kayısı kurusu temelde günkurusu kayısı ve sarı kayısı(islimli kayısı) olarak ikiye ayrılır.

Naturel kayısı veya organik kayısı olarak da bilinen gün kurusu kayısı herhangi bir işlem görmeden, çarşaflara veya temiz bir zemine serilerek güneşte kurumaya bırakılır. Belli bir miktar kuruyan kayısılar yöre halkınca kayısı pırtlatma denilen yöntemle çekirdeğinden arındırılır. Direk güneş ışığı altında bekletilmek suretiyle kurutulduğundan dolayı günkurusu kayısının siyaha yakın koyu bir rengi vardır.

Sarı kayısı veya islimli kayısı olarak da bilinen kayısı, kayısı damı denilen kapalı ortamlarda sağlığa zarar vermeyecek uygun miktarlarda kükürte maruz bırakılarak kurutmak sureti ile elde edilir.  Daha sonra çekirdeğinden arındırılan kayısılar belli bir süre kapalı ortamda serilerek kurumaya bırakılır. Sarı kayısı kapalı ortamlarda kurutulması nedeniyle orijinal rengini korur ve altın sarısı diyebileceğimiz bir renge sahiptir. Bunun yanında Malatya kayısısının kabuk kayısı yada hoşaflık kayısı olarak adlandırılan ve kayısı kompostosu yapımında kullanılan çeşitleri de bulunmaktadır.

Gün kurusu kayısının faydaları

A,B,C ve P vitaminleri içeren Malatya kayısısı lifli yapısı ile başta kabızlık olmak üzere; kansere, kalp rahatsızlıklarına, ülsere, kemik rahatsızlıklarına ve sayamadığımız birçok hastalığa iyi gelmektedir. Kan yaparak kansızlığı önleyen, gözleri keskinleştiren, yorgunluğu önleyen ve yaşlanmaya karşı vücudu koruyan kayısı aynı zamanda cildi besleyip parlatmakta ve cilde canlı bir görüntü vermektedir. Lif oranın yüksek, kalori oranın düşük olması kilo vermeyi kolaylaştırmakta ve Malatya kayısısını diyet programlarının vazgeçilmezi yapmaktadır. Bu kadar faydasının yanında Malatya kayısının bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi için bakınız…

2 reviews for Gün kurusu kayısı

 1. 5 out of 5
  5 üzerinden 5 oy aldı

  Malatyadan cikali cok olmustu memleket hasreti giderdik sagolasiniz

 2. 5 out of 5
  5 üzerinden 5 oy aldı

  Kayısılar harika maşallah, çok beğendim yakında ikinci siparişi de vericez. KArgo ikinci gün elimdeydi. Herşey için teşekkürler.


Yorum ekle