Sağlığımıza olan faydalarını öğrendiğimizde kuru üzüm al mayı sizde alışkanlık haline getireceksiniz. Mevsiminde taze olarak tüketildiğinde sağlığımıza birçok faydası olan üzümün kurusunun da aynı faydaları içerdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Salkımlı Üzüm, Tane Siyah Üzüm ve Besni Üzümü gibi birçok Kuru Üzüm türü vardır. Kuru üzüm yerken özellikle çekirdekleri dişlerimizle ezerek tüketmeliyiz. Ezilmeyen kuru üzüm çekirdekleri midemiz tarafında sindirilemeyecek ve buda bizim Kuru Üzümden maksimum fayda almamızı engelleyecektir.

Kuru üzüm’ün herkes tarafından bilinen faydaları şunlardır;

-Kuru Üzüm bünyesinde A, B1, B2, ve C vitaminleri bulundurur ayrıca potasyum ve magnezyumda içerir.
-Beyne iyi gelen kuru üzüm zekâyı geliştirir ve unutkanlığı önler. Özellikle bu nedenle gelişim çağındaki çocuklar tarafından sıkça tüketilmelidir.
-sinir hastalıklarına ve el ayak titremelerine iyi gelir. Boğazı rahatlatarak ses kısıklıklarını giderir.
-Kanı sulandırarak yağlı bileşenlerin kılcal damarlarda birikmesini engeller ve kalp-damar sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
-Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar vermeden sindirimi hızlandırır ve bağırsak sistemin çalışmasını sağlayarak bağırsak sancılarını giderir.
-Böbrek ve karaciğerin işlevini artırır. Karaciğer hastalıkları ve kansızlık tedavisinde etkilidir.
-Üzüm bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır.
-Vücutta kireçlenme ve iltihap oluşumunu engeller, alerjiyi engeller.
-İyi bir enerji kaynağıdır vücudu zinde tutar.
Kuru Üzümün bunun gibi sayamadığımız birçok faydası vardır. Sizde sağlığınız için günlük yiyecekleriniz arasından kuru üzümü eksik etmeyin ve mümkün olduğunca tüketmeye bakın.

Detaylı bilgi için bakınız…